Rožinė – rimta odos liga, kuri dažnai klaidingai laikoma tiesiog įprastu veido raudoniu. Ši būklė gali sukelti ilgalaikius odos pažeidimus, o negydoma – progresuoti ir net paveikti akis bei sukelti regėjimo sutrikimus. Pokyčių klinikos „Implantera“ gydytojai sako, kad ankstyva rožinės diagnozė ir tinkamas gydymas padeda užkirsti kelią ligos komplikacijoms ir plačiau aptaria šios ligos priežastis bei simptomus, kuriuos pastebėjus svarbu kreiptis į specialistus.
Kas yra rožinė ir kaip ji pasireiškia
Rožinė – tai lėtinė uždegiminė odos liga, dažniausiai pažeidžianti veidą – skruostus, nosį, kaktą ir smakrą. Kai kuriais atvejais simptomai gali išplisti į kitas kūno vietas: akis, kaklą ar krūtinę. Rožinė neturi vienos konkrečios priežasties, tačiau tyrimai rodo, kad ją gali lemti odos erkutės, kraujagyslių, imuninės ar nervų sistemos sutrikimai, infekcijos.
Rožinės simptomai ir galintys ją sukelti veiksniai
Rožinė pasireiškia skirtingai, tačiau dažniausi jos simptomai:
- Nuolatinis veido raudonis – primenantis įdegį ar nuolatinį paraudimą.
- Matomos kraujagyslės – plonytės raudonos linijos ant odos paviršiaus.
- Spuogai – mažos, kartais pūlingos pūslelės.
- Jautrumas ir deginimas – nemalonus veido odos pojūtis.
- Akių dirginimas – paraudusios, sausos ar vandeningos akys, jautrumas šviesai.
Rožinės simptomus gali paaštrinti tam tikri veiksniai, tokie kaip saulės spinduliai, temperatūros pokyčiai, stresas, alkoholis, aštrus maistas, netinkamos odos priežiūros priemonės.
„Svarbu suprasti, kokie veiksniai pablogina simptomus, – sako klinikos „Implantera“ specialistai. – Stebėkite savo kasdienę rutiną ir stenkitės vengti veiksnių, išprovokuojančių ligos paūmėjimą.“
Kaip gydyti rožinę
Rožinė – lėtinė būklė, kurios visiškai išgydyti neįmanoma, tačiau tinkamai parinktas kompleksinis gydymas padeda sumažinti simptomus ir užkirsti kelią jų paūmėjimui. Rožinės gydymas apima tris svarbius etapus: provokuojančių veiksnių vengimą, teisingą odos priežiūrą ir medikamentinį gydymą.
Pirmasis etapas – provokuojančių veiksnių vengimas – yra itin svarbus, siekiant stabilizuoti odos būklę. Reikia vengti staigių temperatūros pokyčių (apsilankymų saunoje, pirtyje ir pan.), UV spindulių, naudoti atidžiai parinktas odos priežiūros priemones, kuriose nėra dirginančių komponentų. Taip pat patariama kontroliuoti stresą, kuris dažnai pablogina rožinės simptomus. Svarbu atsisakyti ir aštraus maisto, alkoholinių (ypač gazuotų) gėrimų.
Antrasis etapas – teisinga odos priežiūra – padeda sumažinti odos jautrumą ir apsaugoti ją nuo pažeidimų. Rekomenduojama naudoti kremus su apsauga nuo UVA ir UVB spindulių, rinktis veido kosmetiką, skirtą jautriai ir raustančiai odai. Reikėtų vengti galinčios užkimšti poras vandeniui atsparios kosmetikos, taip pat priemonių, kuriose yra alkoholio, mentolio, kvapiųjų medžiagų, pipirmėtės ar eukalipto aliejaus.
Trečiasis etapas – medikamentinis gydymas – yra pritaikomas ir skiriamas gydytojo individualiai, atsižvelgiant į rožinės formą, paciento nusiskundimus ir ligos stadiją. Jokiu būdu negalima užsiimti savigyda, nes tai gali pabloginti odos būklę ir komplikuoti ligos eigą. Dažnai taikomas vietinis arba sisteminis gydymas antibiotikais.
Efektyvi priemonė, siekiant sumažinti rožinės simptomus ir pagerinti bendrą odos būklę, taip pat yra lazerinė terapija.
Kada kreiptis į specialistus
Rožinė ne tik paveikia odos būklę, bet ir sukelia psichologinį diskomfortą bei gali turėti įtakos Jūsų pasitikėjimui savimi. Pokyčių klinikos „Implantera“ specialistai primena, kad pastebėjus nuolatinį veido raudonį, spuogus ar kitus rožinei būdingus simptomus, svarbu nedelsti ir kreiptis į gydytoją dermatologą. Ankstyva ligos diagnozė padeda išvengti komplikacijų ir pasiekti geresnių rezultatų.