Nesąmoningas griežimas dantimis – ar reikėtų sunerimti?

Bruksizmas – tai nevalingas griežimas dantimis, dažniausiai pasireiškiantis nakties metu miegant. Kadangi dauguma žmonių nė nenutuokia turintys šią problemą, ilgainiui susiduria ne tik su odontologinės, bet ir kitais fizinės sveikatos sutrikimais. Siekiant sau tinkamai padėti, svarbu žinoti, kada vertėtų sunerimti bei kreiptis pagalbos pas specialistus.

Priežastys, lemiančios bruksizmo atsiradimą

Viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių bruksizmo atsiradimą, yra stresas, patiriama psichologinė įtampa, pyktis, nerimas. Tačiau specialistai įspėja, kad įtakos gali turėti ir kiti faktoriai – tokie kaip netaisyklinga sąkandžio, žandikaulio padėtis, prastai atliktos dantų protezavimo/plombavimo procedūros.

Simptomai, į kuriuos rekomenduojama atkreipti dėmesį

Didžioji dalis pacientų griežia dantimis apie tai net nežinodami (dažniausiai nakties metu miegant, tačiau toks reiškinys galimas ir dieną). Visgi, specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį į kai kuriuos požymius, įspėjančius apie bruksizmą.

  • Dantys, turintys nudilimų, skilimų ar kitų pleištinių defektų.
  • Varginantis galvos, kramtomųjų raumenų skausmas.
  • Padidėjęs dantų jautrumas šalčiui.
  • Įspaudai liežuvyje ar vidinėje skruostų srityje.

Bruksizmo gydymo galimybės

Pastebėjus aukščiau minėtus simptomus svarbu laiku apsilankyti pas gydytoją odontologą, priešingu atveju gresia ne tik varginantys skausmai, bet ir kur kas rimtesnės problemos, pavyzdžiui – dantų netekimas. Siekiant to išvengti mūsų klinikoje siūlomi keli bruksizmo gydymo būdai.

  • Okliuzinės kapos. Naudojant pagal individualius paciento duomenis pagamintas kapas užkertamas kelias dantų griežimui, stipriam jų sukandimui, išvengiama nudilimo, skilinėjimo, taip pat atpalaiduojami raumenys.
  • Ortodontinis gydymas. Kadangi bruksizmas gali kilti dėl netaisyklingos dantų ar sąkandžio padėties, gali būti rekomenduojamas ortodontinis gydymas – tradiciniais breketais arba tiesinimo kapomis.
  • Chirurginis gydymas. Susidūrus su itin stipriais dantų sužeidimais, gydytojai gali rekomenduoti atlikti chirurginį gydymą, kurio metu greitai ir neskausmingai atliekama žandikaulio sąnario operacija.
  • Kineziterapija. Esant itin stipriai raumenų įtampai, dažnais atvejais pasitelkiama kineziterapeuto pagalba – parenkamos specialios mankštos ir fiziniai pratimai, padedantys labiau atsipalaiduoti, mažinti įtampą.
  • Kompleksinis gydymas. Įvertinus, kad griežimą dantimis lemia kelios priežastys, gali būti taikomas daugiau nei vienas gydymo būdas. Taip pat dažnai rekomenduojama mokytis kontroliuoti savo emocijas, vengti streso, lankyti psichoterapiją.

Pabudę jaučiate stiprų galvos skausmą, o galbūt pastebėjote dantų defektus? Apsilankykite pas gydytoją odontologą dėl bruksizmo gydymo pokyčių klinikoje „Implantera“ – registruotis galite internetu arba susisiekę telefonu.