Naujai atsiradę apgamai: priežastys ir kada reikėtų sunerimti

Apgamai – tai gerybiniai odos dariniai, susiformuojantys iš pigmentinių odos ląstelių – melanocitų. Daugiau ar mažiau apgamų turi kiekvienas mūsų. Nors dauguma apgamų yra nepavojingi, naujai atsiradę apgamai, ypač suaugusiems, gali kelti susirūpinimą. Kada reikėtų sunerimti ir kreiptis į specialistą pataria pokyčių klinikos „Implantera“ specialistai.

Apgamų atsiradimo priežastys

Apgamų atsiradimo priežastys nėra iki galo ištirtos, tačiau manoma, kad tai lemia genetinių veiksnių ir saulės poveikio sąveika. Apgamai paprastai formuojasi vaikystėje ar paauglystėje, tačiau nauji apgamai gali atsirasti hormoninių pokyčių metu, pavyzdžiui, nėštumo laikotarpiu.

Šviesios odos žmonės dažniau turi daugiau apgamų, o šie gali būti įvairių spalvų – nuo rožinės iki tamsiai rudos ar juodos. Didžioji dalis apgamų yra mažesni nei 6 mm ir nesikeičia visą gyvenimą.

Nauji apgamai: ką svarbu žinoti

Nors dauguma apgamų yra nepiktybiniai, nauji apgamai, atsiradę suaugusiems, dažniau gali tapti pavojingi. 2017 m. atliktas tyrimas atskleidė, kad 70,9 proc. melanomos atvejų prasidėjo nuo naujai atsiradusio apgamo. Melanoma – labai klastinga liga. Dažniausiai pirmasis pastebimas jos požymis – atsiradusi tamsi, netaisyklingos formos dėmelė arba padidėjęs pakitęs apgamas, patamsėjusi jo spalva. Melanomą galima pastebėti reguliariai apžiūrint savo odą ir tikrinantis apgamus pas gydytoją dermatologą. Diagnozavus ligą ankstyvoje stadijoje, ji gali būti sėkmingai gydoma.

Todėl, jeigu suaugusiam žmogui atsiranda naujas apgamas, būtina kreiptis į gydytoją, kad būtų įvertinta jo būklė.

Ypač reikėtų atkreipti dėmesį į apgamus, kurie:

  • Atsiranda vyresniame amžiuje;
  • Sparčiai keičiasi – didėja, keičia spalvą ar formą;
  • Pradeda niežėti, kraujuoti ar skaudėti.

Kaip apsisaugoti nuo melanomos

  • Venkite ilgo buvimo saulėje. Ultravioletiniai (UV) spinduliai, kurių poveikis sumuojasi, sukelia genetinius odos ląstelių pokyčius, galinčius tapti melanoma.
  • Naudokite apsaugines priemonės nuo saulės. Svarbu apsisaugoti ne tik nuo tiesioginių saulės spindulių, bet ir nuo dirbtinių UV šaltinių, pavyzdžiui, soliariumuose.
  • Stebėkite savo odą. Reguliariai tikrinkite apgamus pagal ABCDE taisyklę. Apie melonomos riziką gali įspėti šie požymiai:

A (angl. asymmetric) – apgamas yra asimetriškas (netaisyklingos formos).

B (angl. borders) – apgamo kraštai nelygūs ar neryškūs.

C (angl. colour) – apgamo spalva nevienoda.

D (angl. diameter) – apgamo skersmuo didesnis nei 6 mm.

E (angl. evolution) – apgamas greitai didėja

  • Neatidėliokite vizito pas specialistą, jeigu pastebėjote naują apgamą ar minėtus jau esamų apgamų pokyčius. Kuo anksčiau diagnozuojama liga, tuo didesnė tikimybė ją sėkmingai išgydyti.
  • Reguliariai lankykitės pas dermatologą. Profilaktiniai patikrinimai padės anksti pastebėti pavojingus pokyčius.

Laiku pasirūpinkite savo odos sveikata – registruokitės apgamų patikrai jau šiandien

Pokyčių klinikoje „Implantera“ dirbantys patyrę specialistai pasirengę profesionaliai įvertinti Jūsų odos būklę, atlikti reikiamus tyrimus ir užtikrinti Jūsų ramybę bei sveikatą.