Kodėl verta tiesinti dantis ir koreguoti netaisyklingą sąkandį?

Dantų susigrūdimas, kreivumas, tarpai tarp dantų, netaisyklingai išdygę dantys – tik dalis ortodontinių problemų, dėl kurių pacientai slepia savo šypseną. Norime akcentuoti, kad negydomos ortodontinės problemos ilgainiui gali sukelti dar skaudesnes komplikacijas, kurias sunku ištaisyti. Dėl to labai svarbu laiku kreiptis į gydytoją ortodontą ir spręsti šias problemas. Kada jau metas pasirodyti gydytojui?

Kas lemia ortodontines problemas?

Daugelis tėvų pernelyg atlaidžiai žiūri į savo vaikų pieninių dantų priežiūrą, tačiau tinkamai neprižiūrimi pieniniai dantys dažnai tampa ortodoninių anomalijų pradžia. Negydant pieninių dantų arba pernelyg anksti jų netekus, uždegiminiai procesai aplink dar tik besiformuojančius nuolatinius dantis sutrikdo jų dygimą.

Ortodontinės problemos gali atsirasti ir susiformavus nuolatiniams dantims, kuomet palaikoma netaisyklinga liežuvio padėtis, dažnai kvėpuojama pro burną, netaisyklingai sukramtomas maistas.

Kodėl būtinas gydymas?

Turint netaisyklingą sąkandį ir kreivus dantis, kramtomiesiems raumenims ir žandikauliui tenka papildomas krūvis, dėl to greičiau dyla dantys, dėvisi žandikaulio sąnariai, gali varginti galvos, pečių, nugaros, kaklo ir raumenų skausmai, pasidaro sudėtingiau kramtyti maistą.

Pasitaiko atvejų, kada ramybės būsenoje prasiveria lūpos, o joms sučiaupti prireikia papildomų pastangų. Pacientai, kuriems susikanda tik galiniai dantys, turi polinkį knarkti.

Ortodontinio gydymo metu ištiesinami dantys, suteikiama apsauga žandikauliui, pagerėja šypsenos estetika ir bendra dantų sveikata. Tiesius dantis lengviau išvalyti ir prižiūrėti, todėl sumažėja ėduonies atsiradimo rizika, sumažėja dantenų uždegimo galimybė, dantys ne taip greitai dėvisi, kramtomoji jėga pasiskirsto taisyklingai, tai suteikia apsaugą žandikauliui ir atstato kokybišką kramtymo funkciją.

Ortodontinio gydymo būdai

Šiais laikais lengvesni atvejai gydomi nuimamais ortodontiniais aparatais: plokštelėmis, išimamais funkciniais aparatais. Vienas populiariausių pacientų pasirinkimų – nematomos dantų tiesinimo kapos. Šios skaidrios restauracijos švelniai priglunda prie dantų paviršiaus ir nesukeldamos labai didelio diskomforto tiesina dantis. Pacientai mėgsta kapas dėl jų lengvumo, skaidrumo, lengvos dantų priežiūros jas nešiojant ir greitų bei efektyvių rezultatų, kuriuos suteikia.

Sudėtingesniems atvejams, kai dantys stipriai iškrypę, pasitelkiami breketai. Breketai dedami ant danties paviršiaus ir sujungiami metaline viela, taip dantys efektyviai stumiami į taisyklingas vietas. Visgi breketai pirmosiomis tiesinimo dienomis sukelia skausmą ir diskomforto jausmą, su jais negalima valgyti pernelyg kieto maisto, rezultatai pasiekiami lėčiau nei su kapomis, tačiau šis daugelį metų medicinoje naudojamas tiesinimo būdas tikrai ne mažiau efektyvus.

Kiek laiko trunka ortodontinis gydymas?

Gydymo trukmė priklauso nuo Jūsų dantų būklės. Gydymui didelę reikšmę suteikia ir paciento amžius, pradinės sąkandžio anomalijos pobūdis, pasirinktas tiesinimo būdas. Nešiojant dantų tiesinimo kapas užtenka nuo kelių mėnesių iki metų pamatyti rezultatams, o tiesinimas breketais trunka kiek ilgiau – paprastai jie nešiojami 1–2 metus.

Atminkite, kad dantų tiesinimą pradėti niekada nėra vėlu – reikia tik ryžto ir kantrybės! Kviečiame pasiryžti šypsenos pokyčiams klinikoje „Implantera“, kurioje pasirūpinsime kiekvienu tiesinimo etapu.