Kodėl svarbu atlikti endoskopinius virškinimo sistemos tyrimus (ezofagogastroduodenoskopiją ir sigmoidoskopiją)?

Virškinamojo trakto ligos bene dažniausias susirgimas Lietuvoje. Nors simptomai, kuriuos galima jausti, paprastai lengvi ar vidutinio sunkumo, nesigydant gresia rimtos komplikacijos. Jų išvengti galima atliekant endoskopinius virškinimo sistemos tyrimus, nuo kurių daugelį atbaido žinia, jog tai – skausminga ir nemaloni procedūra. Klinikos „Implantera“ gydytojai tikina, kad bijoti šių tyrimų nereikėtų.

Kas tai per tyrimai?

Mūsų klinikos specialistai teigia, jog jeigu jaučiate žarnyno diskomforto simptomų, būtina išsitirti žarnyną. Tiksliausiai tai galima padaryti atliekant endoskopinius tyrimus. Jų metu specialiais prietaisais, pritaikytais šiam tyrimui atlikti, įvertinama organo ir jo gleivinės būklė.

Endoskopiniai tyrimai atliekami itin greitai, jie pasižymi ypatingu, beveik 100 proc. diagnostiniu tikslumu. Prieš nustatant, kokio tiksliai endoskopiniu tyrimo reikės (jų yra keletas), būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Remiantis pokalbio informacija apie jaučiamus simptomus, pacientui individualiai parenkamas laboratorinių ir instrumentinių tyrimų planas.

Instrumentiniai tyrimai reikalingi norint diagnozuoti virškinimo organų ligas. Jie vadinami ezofagogastroduodenoskopija (atliekama norint ištirti stemplę, skrandį ir dvilykapirštę žarną) bei sigmoidoskopija (atliekama tiriant storąją žarną nuo tiesiosios žarnos iki artimiausios gaubtinės žarnos dalies – sigmoidinės gaubtinės žarnos).

Šie tyrimai gali diagnozuoti tokius susirgimus kaip stemplės erozijos, skrandžio ir dvilykapirštės žarnos erozijas, opas, įvairius skrandžio gleivinės pokyčius, onkologinius (gerybinius ir piktybinius) susirgimus, polipus, uždegimines žarnų ligas ir pan.

Kodėl šie tyrimai reikalingi?

Šie tyrimai atliekami, jeigu pacientas jaučia skausmus, nemalonius pojūčius viršutinėje pilvo dalyje arba atsirandus pavojingesniems simptomams – drastiškai krenta svoris, atsiranda kraujavimas, neaiški geležies deficitinė anemija, lėtinis vėmimas, skausminga ryti maistą, pilve užčiuopiami dariniai.

Taip pat endoskopiniai tyrimai turėtų būti atliekami staigiai pakitus tuštinimosi pobūdžiui, atsiradus kraujavimui, neaiškios priežasties pilvo srities nusiskundimams (skausmui ar viduriavimui).

Ne mažiau svarbu ir tai, kad šie virškinamojo trakto tyrimai turėtų būti atliekami reguliariai, ne tik pajautus negalavimus. Tokiu būdu galima diagnozuoti ankstyvas ligas, joms nepradėjus progresuoti (pavyzdžiui, galima aptikti pirmąsias storosios žarnos vėžio užuomazgas).

Kaip pasiruošti šiems tyrimams?

Prieš atliekant tyrimus, pacientas detaliai supažindinamas su būsima tyrimų eiga, atlikimo principu, reikalingumu, informuojamas apie galimus nemalonius pojūčius jos metu ir galimybes, kaip galima tuos pojūčius sumažinti.

Tyrimo eigai didelę įtaką turi gydytojo profesionalumas ir tyrimo metodika, tačiau mūsų klinikoje ilgametę patirtį sukaupę specialistai nuramins ir kokybiškai atliks reikalingus tyrimus. Gavus paciento sutikimą, pradedami tyrimai.

6 valandas prieš juos pacientui rekomenduojama nieko nevalgyti. Svarbu paruošti žarnyną – dažniausiai tai vyksta dieną prieš procedūrą. Tada pacientas turi gerti specialius tirpalus žarnyno išvalymui.

Kokie pojūčiai procedūros metu?

Atmesti svetimkūnį – natūrali žmogaus reakcija, tačiau visi pacientai turi skirtingą jautrumo lygį ir skirtingai išreikštą vėmimo refleksą. Bet kuriuo atveju prieš endoskopinius tyrimus pacientams atliekama vietinė ryklės nejautra.

Pacientams, kurie tikrai labai bijo šios procedūros, taikoma trumpa intraveninė anestezija. Bendra narkozė trunka vos kelias minutes, tačiau jos metu pacientas nieko nebejaučia.

Nors endoskopiniai tyrimai gali atrodyti nemalonūs, jie būtini nustatyti ligai arba atrasti varginančių simptomų priežastį ir sėkmingai pradėti gydymą. Šie tyrimai yra visiškai saugūs ir atliekami tik diagnostiniais tikslais. Komplikacijų tikimybė itin maža.

Klinikos „Implantera“ specialistai pasiruošę padaryti viską, kad endoskopiniai tyrimai praeitų kuo sklandžiau kiekvienam pacientui! Kviečiame atvykti ir sužinoti savo virškinamojo trakto būklę.